Specialisto komentaras


Parapsichologas Vladimiras Azanovas

Kodėl vieni žmonės turi ypatingų gebėjimų, kiti ne?

Kodėl vieni geba dailiai tapyti, kiti ne? Čia lygiai tas pats. Ypatingų gebėjimų turintys asmenys yra jautresni ir pasižymi stipresne intuicija. Tačiau jautrumas gali pasireikšti dvejopai – žmogus turės ypatingų gebėjimų arba bus psichiškai nesveikas. Dažnai neįprasti gebėjimai atsiskleidžia patyrus traumą, pavyzdžiui, po avarijos, sunkios ligos, klinikinės mirties ir pan.

Kodėl virsmui didelės jtakos tyri patirtos stiprios traumos?

Stipri stresinė būsena verčia žmogų naujai pažvelgti į pasaulį ir viską matyti kitomis akimis. Tarkime, jeigu žmogų priverstume kelias naktis nakvoti miške, pirmą naktį jis jaustų baimę, antrą – vis dar negalėtų užmigti, trečią – jau užmigtų, tačiau vis tiek girdėtų, kas vyksta aplinkui, nes paaštrėtų pojūčiai. Gyvenant patogiai nėra galimybių pažadinti jautriausius savo pojūčius, intuicija tarsi snaudžia. Sugriovus įprastą gyvenimo ritmą, organizmas pradeda kitaip reaguoti į supančią aplinką.
Vadinasi, gyvendamas patogiai žmogus gali ir nežinoti turįs ypatingų galių?

Taip ir tokių žmonių yra daug.
Ypatingi gebėjimai -.dovana ar įpareigojimas svarbiai užduočiai?

Nepasakyčiau, kad tai – dovana. Manau, kad ypatingi gebėjimai yra didžiulė našta. Gebėdamas tai, ko negali kiti, žmogus jaučiasi tarsi balta varna.

Kaip sužinojote apie savo ypatingus gebėjimus?

Pokyčiai prasidėjo po sunkios ligos. Iš pradžių suvokiau, kad tik pats galiu nuspręsti – gyventi ar mirti. Pasidavęs būčiau tapęs invalidu, o kovodamas pasirinkau sveiko žmogaus gyvenimą.

Ar suvokimas, kad turite neįprastų galių, neišgąsdino?

Vargu ar muzikai gabus žmogus išsigąstų sužinojęs apie savo talentą… Kodėl reikėtų bijoti sužinojus, kad turiu neįprastų gebėjimų? Svarbu suprasti, kad jie gali atnešti naudą pačiam, artimiesiems ir kitiems žmonėms. Žinoma, labai sunku užsikrauti ant savo pečių aplinkinių problemas. Tai puikiai supranta dirbantys medicinos ir psichologijos srityse.

Jeigu turėtumėte galimybę, atsisakytumėte ypatingų gebėjimų?

Apie tai neverta svarstyti. Paprasčiausiai tai neįmanoma. Kelio atgal nėra. Tai būtų tas pats, kas išsižadėti savęs. Jeigu leista skraidyti, reikia skraidyti, jeigu duota tik taisyti lėktuvus, būtina taisyti… Kiekvienam savo ir niekas nuo to nepabėgs. Ypatingus gebėjimus galima tik prarasti, o ne jų atsisakyti. Taip nutikti gali tada, kai žmogus per daug sau leidžia arba reikalauja iš kitų. Tuomet galima sulaukti Dievo bausmės.

2014/4 Būrėja 19