Vardas – pirmoji mamos dovana


Žurnalas “Tavo vaikas”

2006 Nr.4

Sulaukiame daugybės mamyčių laiškų su pasakojimais, kaip rinkote savo atžalai vardą. Iš jų aiškėja, kad vienoms šeimoms vaiko vardo rinkimas yra linksma pramoga ir primena žaidimą. O kitoms tai tampa tokiu sudėtingu uždaviniu, kad šeima atsiduria vos ne mūšio lauke. Kalbamės su žinomu Lietuvos parapsichologu Vladimiru Azanovu.

Ar labai svarbu, kokį vardą duosime savo vaikui?
Kartais žmonės elgiasi neatsakingai ir vaiko vardą parenka burtais: sudeda lapelius su įvairiais vardais į kepurę ir ištraukia lapelį. Kiekvienas žmogus turi savo likimą ir vardas jį gali veikti. Vardas gali nulemti vaiko ateitį: draugus ir priešus, ligas, kaip jam seksis mokytis, pasirinkti profesiją, sėkmę ar nesėkmę gyvenime. Štai į mane kreipėsi moteris, kurios vardas buvo nepaprastai retas – Fulgenta. Man tapo smalsu, iš kur jis. Pasirodo, kad jai šitą vardą davęs tėtis, kuris taip pat turėjo tokį pat vardą. Jį jam parinko jo tėtis, kuris buvo istorikas ir šį vardą aptiko senovės raštuose. Tai buvo vieno vyskupo vardas. Koks gi likimas laukė žmonių, gavusių šį vardą? Ogi ši moteris niekaip negalėjo ištekėti, jos tėtis anksti prarado žmoną, nes šis vardas reiškė „atspindintis“ ir lėmė vienišiaus atsiskyrėlio gyvenimą. Todėl vardą reikia rinkti sąmoningai, atsižvelgiant į jo reikšmę ir kilmę. Yra toks vardas Kandidas, kuris reiškia „baltas, be dėmės“. Galbūt jis tinkamas tik tuo atveju, jei žmogus skundžiasi įvairiomis alergijomis.

Kieno žodis turėtų būti paskutinis renkant vaikui vardą – mamos ar tėčio?
Pirmoji dovana, kurią mama gali dovanoti savo vaikui, yra jo vardas. Mamos, nešiojančios vaiką, pasąmonę veikia dar negimusio vaikelio siela, tarp jų yra labai stiprus dvasinis ryšys. Ji gali ir intuityviai nujausti, koks vardas vaikui labiausiai tinka. Neatimkime iš mamos šios privilegijos. Tėtis turėtų palaiminti jos sprendimą.
Dabar jau penktą šeštą mėnesį tėvai gali sužinoti būsimo vaikelio lytį. Labai paprastas būdas jam parinkti vardą, yra toks: mama ir tėtis uždeda savo rankas ant pilvuko, kuriame gyvena vaikelis, ir vardija vardus. Į kurį mažasis pilvuko gyventojas stipriausiai reaguos kad ir spyriu, tas jam labiausiai ir tinka. Pageidautina, kad vardą išrinktų ne močiutė ar senelis, nes užaugęs vaikas gali neklausyti savo tėvų.

Ar tinka vaikui duoti senelio ar močiutės vardą?
Žmogus gimdamas atsineša savo užduotis gyvenime, tai yra jis yra užprogramuotas tam tikram gyvenimui. Programą įgyja tik gimęs ir turi ją vykdyti, kol numiršta. Kai duodame senelio ar močiutės vardą, tai vaikas turi per gyvenimą vykdyti ne tik savo užduotis, bet dar jam priskiriame ir tas, kurių nespėjo įvykdyti senelis ar močiutė. Tai kada mūsų vaikui pagyventi savo malonumui, tai yra pailsėti nuo karminių užduočių? Kita kalba, jei to senelio vardas susijęs su titulais. Bet net ir tokiu atveju kas gali pasakyti, ar tas garbingas tituluotas žmogus buvo ir geros sveikatos. Viena moteris savo vaiką pavadino senelio, žuvusio per eismo įvykį, atminimui. To vaiko gyvenimas gali būti labai sunkus.

Kai kurie žmonės tiki, kad vaikas gimdamas tam tikrą dieną atsineša ir vardą. Tuomet labai paprasta duoti jam vardą – užtenka atsiversti tam tikrą kalendoriaus lapelį…

Birželio 24 d., tai yra per Jonines, gimsta 18 berniukų ir visus juos pavadiname jonais? Bet juk kiekvienas žmogus yra savitas ir nori būti išskirtinis, tad šis būdas pasiteisina renkant vaikui vardą. Norime pagerbti tą žmogų? Bet juk jis gimsta viena kartą ir turi savo gimtadienį. Bet tiesa ir tokia, kad vardadienis gali sustiprinti pasirinkto vardo reikšmę.

Kokį vardą – ilgesnį ar trumpesnį geriau duoti vaikui?
Kuo ilgesnis vardas – tuo geriau. Ilgas vardas jo savininkui teikia stiprybės. Tarkim, prie šachmatų lentos susitinka Povilas ir Benediktas , didesnė tikimybė, kad žaidimą laimės tas, kurio vardas Benediktas. Man labai patinka, kai vaikui duodami du vardai. Vieni mano draugai savo mergaitei davė Kamilijos Teklės vardą. Darželio grupėje daug kamilių, eglių, rasų, teklių, o štai ji – Kamilija Teklė viena tokia.
Vaikas gali didžiuotis savo vardu, eiti aukštai pakelta galva lyg bajoras, juk jis išskirtinis.

Bet tada kyla grėsmė, kad vardas gali būti trumpinamas. Ar dera vardus trumpinti?
Nesutrumpintą vardą darniai veikia planetos, o sutrumpintas sąveikauja su neigiama kitos planetos įtaka ir taip galima žmogui pakenkti, „sutrumpinti“ jo turtus, meilę, sveikatą, net gyvenimo metus. Dėl to mamos vardus kartais kaip tik ilgina, pridėdamos mažybinių priesagų.
Vaiką dera šaukti tokiu vardu, kuris įrašytas gimimo liudijime. Jei jame parašyta, kad ši mergaitė Kamilija Teklė, tai joks asmuo neturėtų į ją kreiptis Kamilija. Kita kalba apie religinius vardus, kurie neįrašyti gimimo liudijime, bet vaikas juos gali turėti. Štai į mane neseniai kreipėsi mama, kurios vaikas turėjo keturis vardus: du, įrašytus gimimo liudijime, ir du religinius. Nuostabu! Šiuos religinius vardus turėti labai gerai. Tai angelų sargų, kurie mus saugo nuo nelaimių, vardai ir jų nebūtina visiems sakyti. Tai labai asmeniška, tai mūsų paslaptis.

Ar renkant vaikui vardą reikia atsižvelgti ir į zodiako ženklą?
Vaikui, kurio zodiako ženklas yra Liūtas, reikia duoti švelnų vardą, nes šis ženklas ir taip temperamentingas.. O Vėžio ženklo žmogui toks vardas gali lemti nevykėlio gyvenimą. Kartą į mane kreipėsi mama, kuri negalėjo susitvarkyti su savo vaiku. Jos vaiko vardas buvo Levas (Lev – rus. „liūtas“) ir zodiako ženklas – Liūtas. Tiek energijos gali turėti retas žmogus. Tai kaip jis galėjo nustigti vietoje? Tik įsivaizduokite saulę, kuri šildo. Tai malonu. Bet jei ji pradeda deginti? Vaiko vardą derėtų susieti ir su gimimo data bei zodiako ženklu. Patarimo reikėtų kreiptis į astrologus ar kitus specialistus.

Ar galima pakeisti žmogaus likimą keičiant vardą?
Kai kurie žmonės, siekiantys perspektyvos darbe, socialiniame gyvenime, sukurti savitą įvaizdį, gali sau leisti neįprastą pseudonimą.. Tokiu atveju vardą jie gali keisti pagal planetą, kokia juos veikia šią akimirką. Menininkui derėtų rinktis vardą, susietą su Veneros vibracijomis, nes Venera – menų globėja, karininkui – su Marso, nes Marsas – „karinga“ planeta, politikui – Jupiterio ir pan. Tačiau keičiant vardą reikėtų būti atsargiems, kad dar labiau sau nepakenktume. Juk jei dailininkas pasirinks vardą, susietą su Saturno planeta, jo paveikslų gali niekas nepirkti.
Pasinaudodamas proga norėčiau įspėti moteris, kurios tekėdamos pasirenka vyro pavardę. Gimdamas žmogus atsineša savo karmą. Kai moteris keičia savo pavardę keičiasi jos karminė užduotis. Taip ji prisiima didesnę dalį vyro karmos , tai yra jo pareigų. Geriausia yra pasilikti savo mergautinę pavardę ir per brūkšnelį turėti vyro pavardę.

Ir vis dėlto ką manote apie tai, kai mama savo vaikui duoda vardą, tarkim, pagal meksikiečių serialą – Mersedes, Marijana?
Atvežkime į mūsų kraštus kad ir ananaso medį. Vargiai jis prigys mūsų žemėje. O jei prigys, nebus žiedų ir vaisių. Taip ir vardas turėtų turėti savo šaknis. Vardas be šaknų žmogui užkrauna papildomą naštą.

Pasakoja žvaigždės:

Raimondas Rumšas, garsus Lietuvos dviratininkas, su žmona Edita augina keturis vaikučius: 11 m. Raimondą, 10 m. Liną, 7 m. Rasą, 1,5 m. Renatą. Edita:
„Ilgėdamasi vyro, kuris ilgam išvažiuodavo į varžybas, vyresnėliui Raimondui vardą daviau aš pati. Linui vardą išrinko tėtis, nes akytės žydros lyg lino žiedai ir gimė Lietuvoje. Raselei vardą galvojau aš. Norėjau, kad gimimo akimirka sietųsi su vardu. O ji gimė vėlų vasaros vakarą, kai žolė buvo pasidengusi rasos lašeliais. Renatui vardą galvojo tėtis: R (R-aimondas) ir E (E-dita), renatus (lotyn. atgimęs), tai yra gimęs iš mūsų didelės meilės. Italai draugai mums užsiminė, kad būtų teisinga, jei vardas atspindėtų, jog mažiukas gimė Italijoje. O Renato vardas Italijoje gana populiarus. Esu girdėjusi, kad laimingi tie vaikai, kuriuos tėvai pavadina tuo vardu, kuris gimimo dieną kalendoriaus lapelyje įrašytas. Bet Italijos kalendoriuose surašyti tik šventųjų vardai. Todėl juos rinkome abu su tėčiu: dviem vaikams – jis, dviem vaikams – aš“.

Simas Jasaitis, „Lietuvos ryto“ krepšininkas, ir jo žmona Vaida augina 2 m. sūnų Deimaną. Vaida:
„Vardą vaikui pradėjome rinkti paskutiniais nėštumo mėnesiais, kai gydytojai echoskopu nustatė, kad gims berniukas. Buvo labai sunku, kai dar nematai paties vaiko, galvoji, koks vardas jam galėtų tikti. Abu su vyru galvojome… gal Vincentas
ar Kristupas, norėjome kokio nors išskirtinio. Tada prisiminėme Deimano vardą, kuris mums pasirodė gražus. Nors giminės ir pažįstami kartojo, kad šis vardas primena žodį „deimantas“, buvau užsispyrusi. Netgi į knygyną ėjau pavartyti vardų žodyno. Ten radau vardą „Deimonas“ ir jo reikšmė iš graikų kalbos buvo „dienos žmogus“. Mes pakeitėme vieną raidelę ir sūnui davėme Deimano vardą. Gal kitiems atrodys, kad tai tik sutapimas, bet aš tikiu, kad šis vardas kažkokiu mistiniu būdu pasitvirtino. O istorija buvo tokia: dėl tam tikru priežasčių gydytojai man rekomendavo cezario pjūvį, o pagimdyti turėjau iki balandžio 13 d. Kreipiausi į astrologus, kuri diena būtų palankiausia vaikui ateiti į šį pasaulį, kad lydėtų sėkmė. Astrologai sakė, kad tai galėtų būti balandžio 11-oji, Velykų diena. Tada paprašiau gydytojo, kad kaip tik tą dieną atliktų cezario operaciją. Jo ilgai įkalbinėti nereikėjo. Bet balandžio 11 d., ankstų Velykų rytą, man prasidėjo sąrėmiai. Visada maniau, kad daug geriau būtų, jei vaikas pats pasibelstu į šį pasaulį, ir dabar jaučiausi laiminga, kad sūnus nujautė mano norą. Man tai atrodo sūnaus dovana, Velykų stebuklas. Taigi argi jis ne „dienos žmogus“?“

Linas Cicėnas, dailininkas, su žmona Rūta augina 1 mėn. sūnų Bruną Dovydą. Rūta:
„Mums su vyru daugiausia nesutarimų pastaruoju metu kyla kaip tik dėl sūnaus vardo. Kai rinkome vardus, aš buvau nėščia, dar nežinojome, ko tikėtis – berniuko ar mergaitės. Tačiau daugiau dėmesio kreipėme berniuko vardui, nes širdimi jaučiau, kad gali būti sūnus. Linas pasitelkė Bibliją, nes jam tai knygų knyga ir jis norėjo biblinio vardo. Susirašėme bene dešimt vardų. Man labiausiai patiko Bruno vardas, o vyrui kažkodėl įstrigo Dovydo vardas. Jau tada susiginčijome. Linas man sakė, kad jis dviem savo pirmagimiams – Adomui ir Elžbietai pats davė vardus. Dovydo vardas dera ne tik prie pirmagimių vardų, bet ir prie pavardės. Nebuvau linkusi nusileisti, sakiau, kad trečias kartas nemeluos, šįkart kovą laimėsiu aš. Mama turi duoti vardą, ji geriausiai jaučia, ko reikia jos vaikui. Bet Linas, būdamas užsispyręs, vaiko gimimo liudijime užrašė abu vardus – Brunas Dovydas. Vienąkart jį šaukiame Brunu, kitąkart vyras pavadina Dovydėliu. Man atrodo tai neteisinga vaiko atžvilgiu. Ką reiškia Bruno vardas, dar nesiaiškinau, bet žadu tai padaryti *. Dovydas „mylimas“ (iš hebrajų k .)“.
* “Brunas iš sulotyninto germanizmo –“rudasis (lokys)”

Tai įdomu
Pasak Vilniaus civilinės metrikacijos biuro naujagimių ir kūdikių registravimo skyriaus darbuotojų, pastaruoju metu populiariausi vardai yra šie. Mergaičių: Greta, Gabija, Gabrielė, Karolina, Evelina, Ieva, Kamilė, Emilija, Austėja, Laura, Kotryna, Saulė, Patricija. Berniukų: Edgaras, Dominykas, Karolis, Mažvydas, Laurynas, Simonas, Lukas, Nojus, Mantas, Titas, Jokūbas, Žygimantas, Edvardas, Matas, Paulius.

Gitana Šeštokienė